Kupujte byt pred rekonštrukciou?

Autor: Tomáš Riska | 14.1.2016 o 12:13 | (upravené 17.1.2016 o 20:30) Karma článku: 2,08 | Prečítané:  202x

Aj vy práve zvažujete kúpu bytu a neviete sa rozhodnúť, či si vybrať krásny zrekonštruovaný byt, ktorý na fotkách vyzerá tak lákavo, alebo dať prednosť tomu zastaralému, v ktorom je potrebné vymeniť snáď všetko?

Veľa z nás si vyberie tú prvú možnosť, tak isto som to pred nedávnom urobil aj ja. No neskôr som sa zamyslel a druhý krát by som si túto alternatívu nevybral. Prečo?

Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí sa potrebujú nasťahovať ihneď a na rekonštrukciu nemajú čas, kúpa zrekonštruovaného bytu je jednoznačne tou najlogickejšou možnosťou. No ak sa radíte do tej druhej skupiny ľudí, potom vám ponúkam pár argumentov, prečo kúpiť nezrekonštruovaný byt.

Byt pred rekonštrukciou môžete dnes kúpiť o 15 – 20 % lacnejšie v porovnaní s bytom, ktorý prešiel rekonštrukciou. A to vôbec nepreháňam. Pokiaľ byt kupujete pre seba a svoju rodinu, budete si ho môcť upraviť a zariadiť dokonale podľa vašich predstáv. Ak ho chcete kúpiť ako investíciu, vybavenie bytu budete môcť prispôsobiť striedajúcim sa nájomníkom, spravíte ho ,,odolnejším“. Platí, že ak si rekonštrukciu dokáže sám zmanažovať a dohliadnúť na ňu, ušetríte nemalé finančné prostriedky.

Stanovte si presné kritériá, podľa ktorých si vyberiete tú pravú nehnuteľnosť. Prioritou by mala byť voľba výhodnej lokality, nakoľko s bytom nepohnete. Zmapujte si občiansku vybavenosť v blízkosti nehnuteľnosti a prístupnosť k MHD. Ide o podstatný faktor, ktorý v budúcnosti rozhodne, či váš byt bez problémov predáte či prenajmete. Podľa skúseností môžem povedať, že preferovanejšími bytmi sú zateplené tehlové bytové domy so rekonštruovanými spoločnými priestormi a kvalitnou strechou. Taktiež si dostatočne zvážte díspozíciu a veľkosť kupovaného bytu. Dobrá rada znie. Nedovoľte, aby do vášho rozhodovania o kúpe priveľmi vstupovali emócie a tzv. prvý dojem. Majte presnú predstavu, čo a za koľko požadujete, iba tak môžete nadobudnúť naozaj kvalitný byt za dobrú cenu.

Ak ste vo fáze, že ste našli byt, ktorý vyhovuje vaším kritériám, určite nebude na škodu poradiť sa s bytovým architektom, či stavebným technikom. Predídete tak zbytočným nepredvídateľným situáciám, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť váš stanovený rozpočet. Na veľa nedostatkov totižto prídeme častokrát až potom, ako sa nasťahujeme. Preto odporúčam využiť služby osôb, ktoré sa tým zaoberajú. Dizajnér vám navrhne, ako najlepšie využiť celý priestor, aby vyhovoval vám a následne potenciálnym nájomcom. Skúsená stavebná firma (najlepšie na odporúčanie niekoho známeho) vám dopredu dokáže odhaliť skryté nedostatky nehnuteľnosti. Odpovie vám na otázky, či bude potrebné vymeniť elektrické rozvody, radiátory, vodovodné potrubie a pod..

Vždy si urobte vlastnú finančnú kalkuláciu, či sa vám kúpa s následnou rekonštrukciou oplatí viac, či už na ňu máte dosť vlastných prostriedkov alebo použijete peniaze banky (vybavením hypotéky). Som ale za to, že byt zrekonštruovaný podľa vlastných predstáv vám bude vyhovovať omnoho viac a s kvalitnou rekonštrukciou na ňom môžete v súčasnosti určite ušetriť a v budúcnosti zarobiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?